Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hippoterapie

4. 7. 2015

Hippoterapie je vlastně pomoc (hlavně handicapovaným) lidem pomocí koní. Je to jedna z forem rehabilitace. Probíhá to tak, že člověk si normálně nasedne na koně, ale bez sedla. To je důležité. Jedině přímo na hřbetu koně totiž cítí jeho pohyb. Při tomto druhu cvičení člověk nemusí jen sedět (někteří to nedokáží), může ležet na břiše nebo klidně na zádech.

Princip spočívá v tom, že pohybující se kůň posiluje svalstvo nezbytné ke správnému držení těla, uvolňuje spastické (křečovité) sevření stehenních svalů, procvičuje koordinaci pohybu a v neposlední řadě správné dýchání.

Důležité je také, že kůň je živý a poddajný (lehce vycvičitelný). Dalším významem je psychická stránka, kde přímý kontakt s živým zvířetem, jeho pohyb a teplo, má uklidňující účinek. Tohle vozík neumí. :)

Na koních ovšem nemusíte "jen" jezdit. Dá se na nich i cvičit. Například když je kůň v mírném poklusu, můžete se na něm krásně narovnat a začít s rozcvičkou. Většinou se nejdříve protáhne hlava, potom trup a nakonec končetiny (pokud je to možné).

Při této rehabilitaci musí mít člověk na hlavě ochrannou přilbu a u koně musí být asistent (ten koně vede a určuje jednotlivé cviky).

Kůň většinou jezdí po kruhovém ochozu. Jízda není nijak dlouhá, trvá kolem 15 min. na jedno dítě.

Pokud vás tahle forma rehabilitace zaujala, můžete se podívat buď na webové stránky (já jsem čerpala z http://www.mstshostinne.cz/o_skolce/metody/hippoterapie/ a z http://hipoterapie.cz/) nebo si můžete najít přímo kurzy a vyzkoušet si je na sobě.

Doufám, že vás tenhle článek zaujal a pokud budete mít nějaké dotazy, připomínky, ... atd., pište pod článek do komentářů. Díky!

Vytvořila: PejsekNelinka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografie


Anketa:Archiv

Kalendář
<< únor / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 45622
Měsíc: 1505
Den: 84